ז'בוטינסקי 1, רמת גן

תיקון גג רעפים

למרות שבארצנו החמה עם מעט ימי גשם ושלג ניתן להסתפק בגג שטוח, רבים מעדיפים את גג הרעפים עקב יתרונותיו הרבים. בראש ובראשונה הוא מקנה לבית מראה כפרי ופסטורלי, המזכיר לנו את ציורי הילדים עם הגג האדום והגינה – ומקנה לנו שלווה, בוודאי אם הבית נמצא במרכז העיר הסואן. בנוסף, ניתן לנצל את החלל שנוצר מתחתיו בתור מחסן והגג אף עשוי להחזיק 50 שנה.

על מנת לתחזק על גג הרעפים שלכם, חשוב לפנות לאיש מקצוע (הנקרא "גגן") שיבצע את הטיפול הטוב ביותר. במאמר זה נסקור את התקלות הנפוצות שעלולות להתרחש, וכיצד מתבצע תיקון גג רעפים.

דליפה אל תוך הבית

אולי התקלה הנפוצה והמרגיזה ביותר. הגורם העיקרי לה הוא רעף שבור, שעלול להגרם כתוצאה מהתיישנות, או הצטברות רבה של לכלוך המכביד עליו. ברגע שזוהה טפטוף, חשוב לקרוא לגגן בהקדם על מנת שלא יגרם נזק למבנה התומך את הגג.

כאן המקום לציין שאם יש לכם רעפים מבטון, הסיכוי שלהם להישבר גבוה הרבה יותר מאשר רעפים מחרס. רעפים מבטון היו בשימוש נרחב בעבר, אולם כיום היצור שלהם פסק ומלאי החלפים שלהם נמוך. התייעצו עם הגגן שלכם, האם כדאי להשקיע בהחלפתם לרעפים מחרס, אשר יחזיקו מעמד שנים רבות.

מרזב סדוק או סתום

המרזב אשר תפקידו הוא לנקז את המים מהגג, מורכב מחלק אופקי (הנקרא "מזחלת") וחלק אנכי. הגשם היורד במורד גג הרעפים מתנקז אל תוך המזחלת, וזו מובילה את המים למרזב האנכי ומשם לקרקע. מרזב תקול או סתום לא ינקז את המים שהצטברו על הגג, ועלול לגרום לנזילות.

קורות עץ תקולות

גג הרעפים מונח על גבי קורות עץ תומכות משני סוגים, לאטות וקורות ראשיים. אם זיהיתם שקע בגג הרעפים, חריקות מכיוונו או אפילו חור - יתכן וחלק מקורות העץ קרס, דבר המצריך תיקון גג רעפים באופן מידי. הסיבות האפשרויות לקורות עץ תקולות הן נזילה, בלאי, נפילת חפץ (כמו דוד שמש) או הימצאות מזיקים.

רוכבים תקולים

רוכבים הם רעפים עגולים המחברים בין שני שיפועים בגג. אם הגג שלכם מכיל רק שיפוע אחד, כנראה שאין לכן רוכבים. תקלה נפוצה בהם היא סדיקה של הבטון המחבר אותם לגג, ובמקרי הזנחה גם שבירה שלהם או אף תזוזה שלהם מהמקום עקב רוח.

ארגז רוח שבור

ארגז רוח הוא התקן המצוי בקצוות הגג, ומיועד לשמור על הרעפים שבשולי הגג מחוזקים במקומם. עקב שיפורים בצורת הנחת הרעפים, מטרתו העיקרית כיום עיצובית. בעבר ארגז רוח היה עשוי מעץ בלבד, ודרש החלפה מדי כמה שנים של קורות העץ הבלויות מהגשם והשמש, אולם כיום נפוצים ארגזי רוח העשויים מאלומיניום או מעץ המצופה אלומיניום. ארגזי רוח אלו מוגנים מפני פגעי מזג האוויר או מזיקים ואינם דורשים תחזוקה כמעט.

איטום גג רעפים

איטום איכותי של גג הרעפים יבטיח בית יבש, שקט ואפילו חמים יותר. בתיקון גג רעפים מצפים את הגג בחומר מבודד או ביריעות מיוחדות הנקראות "יריעות ביטומניות". היריעות הללו הן הפתרון המומלץ עקב עמידותן בפני מזג האוויר, התאמתן לאקלים הישראלי השמשי ואורך חייהן.

תחזוקה שוטפת

על מנת למנוע את התקלות שציינו, חשוב להקפיד על תחזוקה הולמת לפני בוא החורף. זו כוללת בדיקת תקינות ויציבות הרעפים, ניקוי המרזבים והמזחלות מהלכלוך שהצטבר בהם (כולל לשלשת ציפורים), ניקוי הרעפים עצמם ובדיקת תקינות קורות העץ. מעבר לכך, כאשר מגיע בעל מקצוע לתקן תקלה בבית (כגון דוד שמש או מזגן) מומלץ לוודא איתו שהוא נזהר שלא לשבור רעפים.

 

 

 

 

עבודות בגובה ברמה הגבוהה ביותר

חברתנו מתמחה מזה 10 שנים במתן פתרונות יעילים לכל סוגי העבודה בגובה באמצעות שיטות מגוונות החל מבמות הרמה ופיגומים מכאניים ועד לגלישת מעטפת מבנה "סנפלינג".

מאמרים נוספים